Поредица Мобилен офис: Пламена

Поредицата Мобилен офис ще представя новото работно място – мобилно, гъвкаво и пълно с предимства и недостатъци. То съвсем не е просто “у дома”, защото не е просто смяна на локацията. Също така самото то има потенциала да промени средата, в която се намира. И така.

Това е Пламена, тя работи в страхотния (сравнително) нов проект Климатека, а когато не се опитва да превежда науката за климата на разбираем език, работи в Грийнпийс – България.
Още в началото на здравната криза с ковид-19 от Грийнпийс въведоха строги и стриктни правила за използване на офиса и почти целият екип започна да работи от къщи. Това позволи на много от тях да живеят и работят където си пожелаят. Ето какво ни разказа Пламена.

Кои са местата, на които имаше възможност да работиш по-продължително време от началото на пандемията?

Това лято беше много динамично за мен. Освен обичайното ми за последните месеци работно място от нас в София, работих и 3 седмици от Варна, откъдето съм по принцип. Но всъщност, обикалях и по други дестинации: бях 2 седмици на каравана в къмпинг на морето, 1 седмица в център за здравословен начин на живот в Емона и 1 седмица в една вила. През цялото време съчетавах умерена работа с почивка. В общи линии навсякъде, където имам достъп до интернет и относително усещане за спокойствие, би могло да бъде и добро работно място. 

Каква е твоята сфера на дейност и доколко е типично в нея да имаш възможност за работа от разстояние? 

Работя в две неправителствени организации (НПО), като едното е собствен проект и в него отговарям за проектна координация, комуникации, връзка с партньори и други, а в другата отговарям основно за дигиталната комуникация. И двете позиции ми дават възможност за дистанционна работа. 

Стимулира или напротив вашата компания работата от разстояние? Имате ли политики, които улесняват съществуването на / работата от мобилен офис? 

НПО-то, в което съм служител стимулира дистанционната работа. Целият ни екип премина към такъв модел още с обявяването на пандемията и до момента, освен ако нямаш някакви основателни причини да работиш от физическия ни офис е препоръчително да си в дистанционна форма. Освен това, още преди пандемията, аз работех в по-голямата част от времето от вкъщи. Цялата ни документация е в облак и имаме лесен достъп до всичко дори и дистанционно. Продължаваме да имаме регулярни седмични срещи с екипа, така че нишката не се губи. 

Другата организация, която координирам, дори няма офис. Екипът се състои от 5 човека, като 4 от тях сме в София, а петият е във Варна. Работата ни по принцип се осъществява на 90% онлайн. Останалите 10% са дори по-скоро неформални срещи, за да сплотяваме екипа. 

Беше ли пандемията допълнителен фактор да имаш по-голяма свобода при избор на мястото, от което да работиш?

Да, определено. По принцип съм морско момиче и се старая лятото да прекарвам максимално време на морска територия през лятото. Но преди рязко разграничавах работа и почивка. Оказа се, че линията не е нужно да бъде толкова рязка и двете неща, могат да лесно се съчетаят. 

Срещна ли други хора като теб, докато работеше от разстояние? Научи ли нещо интересно?

Да, например, когато бях на къмпинга с моя приятелка, която също беше в работен режим заформихме “споделено пространство” пред караваната. Да работиш сред природата по бански е незаменимо усещане. Разбира се, за видео срещите се прекарвах в благоприличен вид (смее се).  

По какъв начин трябва да се променят градовете и селата ни, ако повече хора в активна възраст направят този избор?

За мен и предполагам за хора като мен, които работят дистанционно, е важно да има добро интернет покритие. Все още има “слепи” точки, които мобилните оператори не покриват, съответно това прави мисията невъзможна. 

В градовете, би било добре да има обособени зони за работа сред природата, т.е. не просто работни кафенета, а да си навън сред природата. Добре би било такива зони да са обозначени като работни и по този начин да се спазва сравнителна тишина и спокойствие, за да не пречиш и на околните. 

Мислиш ли, че гъвкавото работно място може да оживи замрели големи и по-малки градчета и селца? По какъв начин ще подейства присъствието на активни хора на такива места?

Със сигурност. Когато човек прекарва по-продължително време на такова място, неизбежно би следвало да стимулира и местната икономика (като плаща за нощувки, покупки и др.). Също, така би имало по-добър обмен на информация, добри практики между хората от по-урбанизираните части на страната и по-малките населени части. 

Кажи ни твоите съвети за това как работата да се съчетае с пътуване и пребиваване на ново място?

Винаги съм с лаптоп, слушалки, достъп до ток (това е важно, изпитано!) и телефонс мрежа, за да мога да си пусна хотспот. Добре е все пак да си организираш някаква уединеност, за да не се разсейваш от странична шумотевица. 

Натоварва ли те или напротив – помага ти работата извън офис?

Вече съм много привикнала от това да работя от вкъщи. Положителното е, че владея цялата ситуация и имам пълен покой. Но работата извън вкъщи също има своите позитиви, за това, че можеш да си сред природата например и това има добавена стойност за душевния ти мир. Но пък понякога е предизвикателно, защото не си в контрол на всички около теб – шумове, метеорологична обстановка и др. 

Какво е работното място на бъдещето?

Не мисля, че има едностранчив отговор и че има едно работно място на бъдещето. В последните месеци, виждаме как всеки направи различен прочит на “работно място”, в зависимост от спецификата на работата му, график и гъвкавост, но и в зависимост от характера и настроението на човека в дадения момент. Така че работното място на бъдещето е динамично, разнообразно и в унисон със собствената ти душевност.